پروانه پارسا

پروانه پارسا متولد سال 1355 در تهران است. او سرودن شعر را از سال های نوجوانی آغاز کرد. پس از پایان دوره دبیرستان به سروش نوجوان پیوست و عضو هیات تحریریه این مجله شد. او همزمان به تحصیل در رشته فلسفه پرداخت. همکاری با معتبرترین نشریات، تدریس در دبیرستان های استعدادهای درخشان، ویرایش کتاب و مجلات دانشگاهی از دیگر فعالیت های اوست. از او تا کنون 5 مجموعه شعر برای نوجوانان منتشر شده است. 15 اثر دیگر او در زمینه نقد، سفرنامه، رمان و شعر بزرگسال است. این آثار برنده جوایز معتبر گوناگونی شده اند.

هدا حدادی

هدا حدادی نویسنده، شاعر و تصویرگر متولد سال 1355 در تهران و دارای مدرک کارشناسی گرافیک است. تا کنون بیش از 50 کتاب در زمینه ادبیات کودک و نوجوان و همچنین با تصویرگری او منتشر شده اند. او تا کنون به خاطر کارهای هنری اش موفق به دریافت جوایز بسیار ارزشمند داخلی و بین المللی گردیده است. کتاب »دلم برای تو تنگ است« با تصویرگری هدا حدادی یکی از کتاب های منتخب سال 2010 کلاغ سفید کتابخانه مونیخ می باشد.

شاهین رهنما

شاهین رهنما متولد سال 1354 در شهرستان املش، استان گیلان است. از این نویسنده و شاعر تا به حال بیش از 30 کتاب در زمینه ادبیات کودک و نوجوان به چاپ رسیده است. کتاب های شاهین رهنما در جشنواره های مختلف ادبی برگزیده و برنده جوایز ارزشمندی شده اند.

افسانه شعبان نژاد

افسانه شعبان نژاد متولد سال 1342 در شهداد کرمان است. او کارشناس رشته زبان و ادبیات فارسی و کارشناس ارشد در رشته ادبیات نمایشی است. او همچنین دارای دکترای هنر می باشد. افسانه شعبان نژاد از سال 1360 فعالیت خود را در زمینه ادبیات کودک و نوجوان آغاز کرد و تا به حال بیش از 400 عنوان کتاب از او در حوزه ادبیات کودک و نوجوان منتشر شده است. او تا کنون به خاطر آثار ادبی اش موفق به اخذ جوایز ارزشمندی گردیده است. افسانه شعبان نژاد در سال 2010 کاندیدای دریافت جایزه آسترید لیندگرن شد.

آتوسا صالحی

آتوسا صالحی شاعر، نويسنده و مترجم، متولد تهران است. او از 17 سالگی فعاليت حرفه ای خود را با نوشتن در مطبوعات مختلف آغاز کرد. او در دوران فعالیت مطبوعاتی خود مسئولیت‌هایی مانند سردبیری مجله در مجله، مسئول صفحات شعر هفته نامه و روزنامه آفتابگردان و... را به عهده داشت. او همچنین داوری‌ جایزه‌هایی مانند پروین اعتصامی و جشنواره مطبوعات و کتاب سال کانون پرورش فکری را نیز در کارنامه‌ی خود دارد. از آتوسا صالحی تاكنون بيش از 60 عنوان كتاب برای كودكان و نوجوانان منتشر شده است. مجموعه 12 جلدی »قصه های شاهنامه« او اولين بازآفرينی امروزی اين افسانه ها برای نوجوانان است كه با استقبال منتقدان و مخاطبان، هر دو رو به رو شد و برايش جوايز بسياری از جمله لوح زرين و ديپلم افتخار كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان را به ارمغان آورد. او تا کنون جوايز با ارزش متعددی در جشنواره های مختلف ادبی دريافت كرده است. مجموعه شعر نوجوان این شاعر به نام »دلم برای تو تنگ است« در سال 2010 منتخب کلاغ سفید كتابخانه مونيخ شد.

 

آیدا علوی

آیدا علوی نویسنده، شاعر و مترجم است. او سالها در کشورش ایران، در زمینه ادبیات کودک و نوجوان وهمچنین ادبیات بزرگسال فعالیت و برخی از نوشته های خود را نیز تصویرگری کرده است. او در تهران طراحی و تصویرگری را از طریق شرکت در کلاسهای اساتیدی مانند محمد ابراهیم جعفری و کریم نصر آموخته است.

آیدا علوی دارای مدرک فوق لیسانس در رشته های زبان و ادبیات آلمانی و مردم شناسی اروپاست. او سالهاست که علاوه بر زبان فارسی، به زبان آلمانی هم می نویسد و به کار مترجمی در زمینه ادبیات فارسی و آلمانی مشغول می باشد. 

آیدا علوی

قیصر امین پور

قیصر امین پور در سال 1338 در روستای گتوند، از توابع شهرستان شوشتر در استان خوزستان به دنیا آمد. او دارای دکترای زبان و ادبیات فارسی بود و سال ها در دانشگاه تهران به تدریس اشتغال داشت. قیصر امین پور در سال 1367 به همراه بیوک ملکی و فریدون عموزاده خلیلی سردبیری مجله سروش نوجوان را به عهده گرفت. قیصر امین پور یکی از بزرگترین شاعران زمان معاصر محسوب می شود. زبان شعر او زبانی است نوآور، پر از بلاغت و در عین حال گرم و صمیمی و جوان. او از جمله شاعران کمیابی بود که هم با کلامش بر روی مخاطبان و شاگردان خود تاثیر می گذاشت و هم با حضورش و با شخصیت منحصر به فردش. قیصر امین پور در سال 1386 پس از یک تصادف، بر اثر بیماری های سخت، دار فانی را وداع گفت.

مینو کریم ‌زاده

مینو کریم ‌زاده در سال 1343 در شهر کرد به دنیا آمد و تا به حال از او بیش از 10 کتاب در زمینه ادبیات نوجوان منتشر شده است. او فیلمنامه هم می نویسد. او گرچه نوشتن را با سرودن شعر آغاز کرده، ولی بیشتر برای نوجوانان داستان می نویسد. نوشته های مینو کریم زاده بیشتر به زندگی و رویاهای نوجوانان دختر می پردازند. آثار ادبی او تا به حال چه در جشنواره های ادبی داخل کشور و چه در خارج از ایران برنده و یا برگزیده شده اند. کتاب قلب های نارنجی او یکی از کتاب های منتخب سال  2012 کلاغ سفید کتابخانه مونیخ می باشد.

 

بیوک ملکی

بیوک ملکی متولد سال 1339 در روستای زرجه بستان از توابع آبیک قزوین است. او از سن 2 سالگی تا کنون در تهران به سر می برد. از این شاعر تا کنون بیش از 10 مجموعه شعر منتشر شده است. او همینطور تصویرگر بیش از 15 اثر ادبی می باشد. این هنرمند از سال 1362 تا کنون در کنار سرودن شعر، ویراستاری و تصویرگری مسئولیت هایی نیز داشته و دارد، که می توان به برخی از آنها اشاره کرد: سردبیر برنامه کودک رادیو، 17 سال عضو شورای سردبیری مجله سروش نوجوان، سردبیر برنامه نوجوان رادیو، مدیر بخش هنری شکوفه وابسته به انتشارات امیرکبیر و.... به این شاعر و هنرمند تا کنون جوایز باارزش متعددی اختصاص یافته اند و به دفعات از او در جشنواره های ادبی قدردانی شده است.